Przystań Psychologiczna Tel. 533 300 999

4 kroki do spotkania się ze specjalistą

4 kroki do spotkania się ze specjalistą

Często zadawane sobie pytaniem przed wizytą u specjalisty to;

Czy mój problem nadaje się do psychoterapii?

Lęk przed zgłoszeniem się o pomoc? (wstyd, że należy poradzić sobie samej/samemu)

Obawa przed psychoterapią jak będzie wyglądać?

Krok 1

Określ co Cię dręczy i przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu. Określ co jest twoim celem.

Najważniejsze w każdej terapii jest doprowadzenie do swobodnego i otwartego wyrażenia tego, co jest dla nas ważne, oraz że potrzebujemy wsparcia kogoś innego niż przyjaciele czy rodzina. Zdarza się tak, że osoby przychodzące na pierwsze spotkanie nie do końca wiedzą, jaki jest ich problem i jakiej pomocy oczekują. W czasie tego spotkania wspólnie terapeuta stara ustalić skąd się bierze dyskomfort obecny w Twoim życiu. Konsultacje to także okazja, by zadać pytania mnie i sprawdzić, czy jestem właściwą osobą dla Ciebie.

Krok 2

Wybierz dogodny termin, miejsce oraz rodzaj spotkania czy wolisz osobiście w gabinecie a może online. Wybierz również specjalistę z odpowiednimi kompetencjami.

Warto również zwrócić uwagę, czy dany psychoterapeuta systematycznie korzysta z superrewizji. Super wizje to jedna z podstawowych dróg doskonalenia się każdego specjalisty w tej dziedzinie. Spotkania te są prowadzone przez superwizora, czyli osobę, która swoim doświadczeniem wspiera psychoterapeutów. Jeżeli psychoterapeuta regularnie się super wizuje, możemy mieć większą pewność, że taki specjalista działa zgodnie z kodeksem etycznym i że jest w ciągłym samorozwoju. To ważne, bo psychoterapia to ścieżka, gdzie trzeba się cały czas doszkalać i rozwijać.

Krok 3

Przygotuj sobie pytania o co chciał/chciałabyś zapytać. Nastaw się pozytywnie na spotkanie.

Po stronie pacjenta najważniejsze w kwestii gotowości do terapii to otwartość na wejście w relację terapeutyczną oraz na potencjalną zmianę. Warto przed rozpoczęciem terapii zadać sobie pytanie o możliwości czasowe i finansowe: ile czasu w tygodniu jestem w stanie poświęci na terapię? (raz czy dwa razy), jak długo może ona trwać? (kilkanaście spotkań czy wiele miesięcy), czy to dobry moment życiowy na podjęcie takiego zobowiązania (może planuję przeprowadzkę do innego miasta w przeciągu paru miesięcy, niebawem rodzę dziecko). Dobrze jest zrobić sobie miejsce na psychoterapie i głowie i życiu. Rozpoczęcie psychoterapii jest wydarzeniem stresującym, wymaga otwartości oraz odwagi. Zbyt silna koncentracja na wątpliwościach może ten proces zakłócić, dlatego ważne, aby wspierać w sobie nadzieję oraz oczekiwanie dobrego. Taka postawa wraz z kompetencjami terapeuty może okazać się kluczem do sukcesu leczenia

Krok 4

Rozpocznij terapie.

W trakcie właściwej psychoterapii pojawiać się będą bardzo silne emocje. Jednym z zadań terapii jest ubieranie trudnych i bolesnych uczuć w słowa, przepracowywanie ich, aby móc się od nich uwolnić. Dzięki temu pojawia się przestrzeń dla uczuć przyjemnych i radosnych. Chwilami może to być nieprzyjemne, dlatego ważne jest byś mówił o tym, co czujesz. Bolesne wspomnienia, frustracje czy uczucia, które będą się pojawiały są naturalnym elementem terapii. Mimo tego zawsze, gdy poczujesz dyskomfort lub uznasz, że nie jesteś gotowy, aby nad czymś pracować, koniecznie powinieneś to zasygnalizować.