Przystań Psychologiczna Tel. 533 300 999

Oferta dla dorosłych

Mediacje

Rozstanie

Rozstanie bywa jedną z trudniejszych i bardziej stresujących decyzji w życiu, zwłaszcza kiedy związek dwojga ludzi trwał wiele lat, albo kiedy są w nim dzieci. Rozstania nie ułatwia konieczność odnalezienia się w zupełnie nowej, często dramatycznie odmiennej sytuacji, potrzeba znalezienia i opłacenia mieszkania, nowe wydatki, przeprowadzka, podział wspólnego majątku - często efektu wielu lat pracy. A przecież trzeba ustalić kwestię opieki rodzicielskiej, miejsce zamieszkania dzieci, ich zajęcia szkolne, dodatkowe, wizyty u lekarzy, czy wiele innych, tak samo ważnych co trudnych do podzielenia się obowiązków, kierując się w tym wszystkim dobrem dzieci.

W chwilach kiedy zmienia się, często w bardzo trudnych i stresujących okolicznościach nasze dotychczasowe życie, trudno jest o spokojną, rzeczową rozmowę, która przecież tak bardzo jest potrzebna by móc poczynić często obowiązujące przez wiele następnych lat ustalenia, mające nie tylko skutki osobiste, ale i prawne.
Kiedy doświadczamy silnych emocji – złości, rozgoryczenia, żalu, smutku, często strachu przed tym co będzie dalej, trudno jest myśleć, a tym trudniej rozmawiać z osobą którą nierzadko obwiniamy o rozpad związku. Która być może wyrządziła nam krzywdę, sprawiła ból, a być może którą to my zraniliśmy. Rozmowy w takich okolicznościach bywają niezwykle trudne. Często nie udaje się osiągnąć porozumienia, mimo wielu prób.

W takich sytuacjach można skorzystać z pomocy profesjonalisty mediatora. Udział w mediacji jest z zasady dobrowolny, tylko wówczas strony mediacji (np. partnerzy, małżonkowie) mogą na równych prawach skorzystać z pomocy mediatora. Pracują nad  osiąganięciem porozumienia, satysfakcjonującego dla obu stron.

W czasie procesu mediacji, w poszukiwaniu porozumienia, strony przechodzą przez kolejne etapy które opierają się na wspomaganych przez mediatora rozmowach. Strony mają szansę nierzadko po raz pierwszy od długiego czasu wysłuchać się dokładnie nawzajem – swoich oczekiwań, potrzeb, spotykając się w bezpiecznej atmosferze.

Mediator w czasie całego procesu mediacji pozostaje neutralny (nie skłania stron do żadnego rozwiązania), i bezstronny (nie opowiada się po żadnej ze stron). Kluczową zasadą jest też poufność (obowiązuje tajemnica mediacji), działanie w dobrej wierze w atmosferze wzajemnego szacunku. Strony zachowują przez cały czas swoją autonomię, same decydując o rozstrzygnięciach. Mają szansę wypracować porozumienie, które może być obopólnie satysfakcjonujące.

Mediacje prowadzą:

Zapisz się